Užsieniečių teisinė padėtis LR išvados ir rekomendacijos (36)
Paskutinėse mano darbo dalyse bus tik rekomendacijos bei išvados ir žinoma, literatūros šaltiniai.
IŠVADOS IR REKOMENDACIJOS
1. Sąvokos užsienietis ir užsienio pilietis nėra tapačios. Sąvoka “užsienietis” yra platesnė nei sąvoka “užsienio pilietis”. Pagal Užsieniečių teisinės padėties įstatymo I skyriaus 2 str. užsienietis yra asmuo, kuris nėra Lietuvos Respublikos pilietis, neatsižvelgiant į tai, ar jis turi kokios nors užsienio valstybės pilietybę, ar neturi jokios. Nuolat gyvenančiais laikomi tie užsieniečiai, kurie turi įstatymo nustatyta tvarka išduotą leidimą, suteikiantį užsieniečiui teisę gyventi Lietuvos Respublikoje neterminuotai. Laikinai esančiais Lietuvoje laikomi tie užsieniečiai, kuriems nustatyta tvarka suteikta teisė laikinai apsigyventi Lietuvoje įstatymo nustatytą laiką.
2. Užsieniečių registro paskirtis – rinkti, kaupti, apdoroti, sisteminti, saugoti, naudoti ir teikti duomenis apie užsieniečius valstybės valdžios ir valdymo institucijoms, vietos savivaldos institucijoms, kitiems juridiniams ir fiziniams asmenims Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų ir Užsieniečių registro nuostatų nustatyta tvarka. Įkūrus Užsieniečių registrą ir išleidus teisinius aktus surasti optimalūs sprendimai, kurie leidžia užtikrinti Lietuvos prisiimtus tarptautinius įsipareigojimus, valstybės nacionalinį saugumą ir viešosios tvarkos interesų apsaugą bei gerinamas užsieniečių teisinės padėties valstybėje klausimų administravimas.
3. Šiuo metu užsieniečių teisinę padėtį reglamentuoja 2006 m. lapkričio 28 d. Lietuvos Respublikos įstatymas Dėl užsieniečių teisinės padėties, LR Konstitucija ir kiti įstatymai bei tarptautinės sutartys. Užsieniečių teisinės padėties įstatymas nustato užsieniečių atvykimo ir išvykimo, laikino ir nuolatinio gyvenimo, darbo, teisinės atsakomybės bei kitus užsieniečių teisinės padėties Lietuvos Respublikoje klausimus. Jau yra rengiama nauja „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ įstatymo redakcija.
4. Problemos, kylančios užsieniečiams Lietuvos Respublikoje:
1. Lietuvių kalbos nemokėjimas;
2. Mažos socialinės pašalpos;
3. Neigiamas visuomenės ir žiniasklaidos požiūris į prieglobsčio prašančius asmenis bei pabėgėlius;
4. Nenumatyta prieglobsčio prašytojo maksimali sulaikymo trukmė;
5. Šeimos susijungimo sąlygos ir tvarka iki šiol nenustatytos;
6. Norintiems grįžti į savo valstybę prieglobsčio prašytojams ar pabėgėliams, kliūčių sukelia reikalingų kelionės dokumentų neišdavimas kai kuriose užsienio šalių ambasadose;
7. Daugėja rasistinių išpuolių prieš kitataučius.
Rekomendacijos ateičiai. Apibendrinat gautą informaciją iš Klaipėdos darbo biržos ir tyrimo duomenis galima teigti, jog užsieniečių, norinčių dirbti ir mokytis Lietuvoje vis labiau daugėja. Nepaisant to, nepakantumas ir išpuolių skaičius prieš kitataučius taip pat sparčiai auga.
Respondentai nurodė, jog žmonių teisės yra pažeidžiamos Lietuvoje, pagal atsakymus, galima daryti išvadą, jog ne tik Lietuvos piliečių, bet ir užsieniečių teisės yra taip pat pažeidžiamos. Lietuvos visuomenėje vis mažiau pakantumo kitataučiams, kasmet daugėja tautinės nesantaikos kurstymo atvejų.
Rezultatai rodo, kad reikia kuo greičiau imtis atitinkamų priemonių, t.y. parengti konkrečius pasiūlymus dėl rasinės neapykantos paskatintų išpuolių prevencijos.
Kad pagerėtų užsieniečių teisinė padėtis Lietuvoje, mano nuomone, reikia organizuoti susitikimus su prieglobstį gavusiais užsieniečiais, aptarti jų gyvenimo kokybę, rezultatus, interesus bei pageidavimus. Tokie susitikimai paskatintų ir kitus prieglobsčio prašytojus stengtis dėl savo gyvenimo sąlygų gerinimo. Taip pat reikėtų rengti kuo daugiau konferencijų, seminarų ar apmokymų, kurių pagalba būtų skatinama visuomenės tolerancija kitataučiams.
1 dalis (pradžia).
Išvados ir rekomendacijos patalpintos: 2015-02-20